اسلام طالبانی و وهابی تبلور اسلام (و قرآن)! - "نقد دکتر سها"

يکي از مباني و پيش‌فرض‌هاي دکتر سها آن است که اسلام امروزه در طالبان و وهابي‌هاي عربستان تبلور يافته و هرچه آنان مي‌کنند همان نماد قرآن و سنت است و بر اين اساس اسلام و قرآن و پيامبر( را محکوم مي‌کند و مورد افتراء قرار مي‌دهد.
اين مطلب را دکتر سها در موارد متعدد کتاب نقد قرآن اشاره کرده است. ايشان مي‌نويسد: «رفتار درست اسلامي با زنان همانست که طالبان انجام داد و در مرتبه بعدي و به طور ضعيف‌تر عربستان»1.

بررسي:
اينکه دکتر سها نمونه اسلام را در طالبان و عربستان (وهابي‌ها) معرفي مي‌کند بسيار عجيب است. چون:
اولاً وهابي‌ها ساخته و پرداخته استعمار غربي هستند2 و طالبان نيز دست‌پرورده مشترک وهابيت و آمريکا هستند3. و اصولاً آنها را براي بدنام کردن اسلام و تسلط بر کشورها و منابع و معادن مسلمانان به وجود آوردند و اگر اعمال ناپسندي از طالبان و داعش و... سر مي‌زند در حقيقت معلمان و سازندگان و حمايت‌گران غربي آنها مقصرند.

ثانياً طالبان و وهابي‌ها فرقه‌اي افراطي هستند که ربطي به عقايد و اعمال اکثريت مسلمانان ندارند بلکه ابن تيميه که سرچشمه عقايد آنهاست در عصر خويش مطرود مسلمانان بود و مدت‌ها در زندان به سر برد. و اکنون نيز در بين 5/1 ميليارد مسلمان اقليتي کوچک (شايد کمتر از ده ميليون نفر) هستند که البته با پول نفت و گاز و حمايت غربي‌ها به زندگي خفت‌بار خود ادامه مي‌دهند.

ثالثاً بر فرض که اين فرقه بدنام، مسلمان باشند، اعمال غلط برخي مسلمانان در مورد زنان ربطي به اصل اسلام و تعاليم قرآن ندارد. يعني وقتي در مورد يک کتاب مثل قرآن و مکتب مثل اسلام قضاوت مي‌شود بايد بر اساس تعاليم و نصوص قضاوت شود و کساني که از آن مکتب پيروي کرده‌اند نه براي اعمال افرادي که پايبند به تعاليم و نصوص آن مکتب نيستند يا برداشت‌هاي انحرافي و غير مقبول از آن دارند.

رابعاً چرا دکتر سها از ميان مسلمانان متدين به پيروان راستين اسلام ناب محمدي يعني شيعيان اشاره نمي‌کند که چگونه بر اساس تعاليم قرآن و اهل‌بيت( عزت و کرامت انسان‌ها را ارج مي‌نهند، که نمونه آن را در جمهوري اسلامي ايران مي‌بينيم.
نمونه بارز اسلام ناب که در ايران پس از انقلاب اسلامي نشان داد که هرگاه آموزه‌هاي قرآن و اهل‌بيت( در جامعه پياده شود زنان در عرصه‌هاي مختلف وارد مي‌شوند، در عرصه علمي اکثر دانشجويان ايران بانوان هستند و بسياري از معلمان و اساتيد دانشگاه زنان هستند. در عرصه کار و کسب، بسياري از کارمندان، پزشکان، پرستاران ... از قشر بانوان هستند. در عرصه سياسي، بانوان در شوراهاي شهري، مجلس شوراي اسلامي و رده‌هاي مديريتي حضور دارند.
همانطور که در عرصه اجتماعي حضور فعال دارند و از حقوق خود دفاع مي‌کنند و مقاصد کلي کشور و مقاصد خويش را پيش مي‌برند و نه تنها در عرصه اجتماعي حضور دارند بلکه موجب پيشرفت جامعه خويش هستند.
چرا دکتر سها به پيشرفت‌هاي علمي و مردم‌سالاري ايران در عصر حاضر (بعد از انقلاب اسلامي) اشاره نمي‌کند که در پرتو عمل به آموزه‌هاي قرآن و اهل‌بيت( پديدار شده است. آيا اينها تبلور اسلام و قرآن نيست؟! اما جامعه قبيلگي عربستان که بدون انتخابات و با دولتي وابسته به غرب و اقتصادي وابسته‌تر و رفتاري خشن برخلاف تعاليم اسلامي اداره مي‌شود رفتار درست اسلامي است؟!

منابع
1. نقد قرآن، دکتر سها، ص 530.
2. ر.ک: کتاب خاطرات مستر همفر (جاسوس انگليسي که عامل ايجاد وهابيت در عربستان بود).
3. ر.ک: سايت‌ها و مجلات خبري که بارها گزارش نموده‌اند که مسئولين غربي به اين مطلب اعتراف کرده‌اند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <br><a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .