جمع بين درسهاي دانشگاه و حفظ قرآن

1016.jpgانجام واجبات و دوري از محرمات الهي و خواندن قرآن و اقامه ي به موقع نمازها از راههاي تقويت ارتباط و انس با خدا است.
ارتباط با کتاب خدا و اهل بيت(ع) نيز با خواندن قرآن، تعقل، تفکر و تدبر در آيات آن و با محبت و مودت ائمه (ع) و تبعيت از آنها و زيارت و توسّل به آنها تقويت مي شود.
در رابطه با حفظ قرآن هم گرچه، توجه به قرآن و حفظ آن فکر ارزشمندي است و اين حاکي از علاقه زياد شما به کتاب الهي است اما بايد به چند نکته توجه داشته باشيد:
1. براي اوقات شبانه روزي خود برنامه ريزي کنيد تا هر کاري را به موقع و در وقت خودش انجام دهيد.

2. ميزان توانايي خود را با توجه به رشته دانشگاهي خود در نظر بگيريد و ببينيد آيا توانايي انجام چند کار را به طور همزمان داريد يا نه؟ اگر مي توانيد در کنار دروس دانشگاه به حفظ قرآن هم بپردازيد، اشکالي ندارد، حفظ را شروع کنيد، منتها سعي کنيد شتابزده عمل نکنيد، و به خودتان فشار نياوريد بلکه هر روز مثلا با حفظ پنج سطر از قرآن شروع کنيد و براي يک ماه خودتان را بيازماييد ببينيد مي توانيد هم قرآن حفظ کنيد و هم درس را خوب بخوانيد يا نه. اگر نتيجه ارزيابي مثبت بود حفظ را ادامه دهيد و گر نه فعلا به درس‏هاي دانشگاه بپردازيد و صرفا به خواندن چند صفحه از قرآن به صورت روخواني و با توجه به معناي آن اکتفا کنيد.

3. به سلامتي خود توجه داشته باشيد و برنامه‏هاي خود را آنقدر سنگين نکنيد که با گذشت زمان بر اثر استرس و فشار بيش از حد دچار بيماري شويد لذا به تفريح سالم، ورزش و تغذيه خودتان نيز توجه داشته باشيد.

4. اگر در برنامه ريزي خود به اين نتيجه رسيديد که مي توانيد حفظ کل قرآن را شروع کنيد، رعايت اموري چند در ادامه کار لازم است.(1)

پاورقي:
1-جهت اطلاع به پاسخ پرسش قبل مراجعه شود.

غلامرضا کاویان
آبان 1393

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <br><a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .