حفظ قرآن و موضوع ادامه تحصيل

1006.jpgهمانطور كه خودتان مي دانيد در مورد راهنمايي تحصيلي، لازم به شناخت بيشتر روحيات شما مي باشد. زيرا يكي از مهمترين اركان مشاوره مخصوصاً در زمينه راهنمايي تحصيلي كه باعث مي گردد نتيجه مطلوبي از آن حاصل گردد ميزان اطلاعاتي است كه شما بايد در اختيار مشاور قرار دهيد؛ زيرا به هر حال تفاوت‏هاي فردي افراد در وضعيت و شرايط خانوادگي، محيطي، شخصيتي، جنسيتي، تحصيلي و ... ايجاب مي كند كه مشاوره‏ها با فرد مورد نظر و شرايط وي مطابقت داشته باشد، لذا مي توانيد به صورت مراجعه حضوري به يك مشاور از مشاوره تحصيلي استفاده نماييد ما هم در اينجا به برخي از نكات در اين مورد اشاره مي نماييم.

تمام انسان‏ها اغلب با شروع رشد و بالندگي، دو نوع هدف را دنبال مي‏كنند:
1- هدف فردي: اميال و آرزوهاي فرد.

2- هدف اجتماعي و آرمان‏گرايانه: در برگيرنده رشد و شكوفايي جامعه و خدمت به مردم .
فرد موفق كسي است كه بتواند طوري اين دو هدف (فردي ـ اجتماعي) را ادغام كند كه در نهايت نتيجه‏اي رضايت‏بخش به دست آيد.

با توجه به مطالب بالا به چند نكته اشاره مي نماييم.
نكته اول، اكنون که توانسته ايد در حفظ قرآن موفق شويد در حقيقت توانسته ايد خودتان را ارزيابي كنيد و متوجه شويد كه از حافظه خوبي برخوردار هستيد لذا مي توانيد در زمينه درسي هم از اين توانمندي استفاده نماييد. اگر شرايط برايتان مهيا مي باشد ادامه تحصيل در كنار حفظ قرآن بسيار خوب و ارزنده مي باشد. البته براي اينكه از اين فضا كمتر فاصله بگيريد مي توانيد بصورت غير حضوري و يا حضوري از تحصيلات حوزه علميه خواهران هم استفاده نماييد.

نکته دوم. شك شما در مسير حفظ قرآن يا تحصيل بايد به صورت جدي مورد توجه قرار گيرد. لذا لازم است دوباره علاقه خود را به اين موضوع مورد ارزيابي قرار دهيد يعني علل انتخاب اين مسير را براي خود فهرست نماييد و ببينيد آيا تنها راه رسيدن به هدف شما همين مسير است و يا اينكه از طريق مسيرهاي ديگر هم قابل دسترسي مي باشد. اگر به اين نكته خوب توجه نماييد مي توانيد با اطرافيان مخصوصا مادرتان به صورت منطقي صحبت نموده و در مقايسه با ديگران اين احساس ضعف در مادرتان بوجود نيايد.

نكته سوم. گاهي والدين ادامه تحصيل را به عنوان يك زمينه كاري و شغلي مي دانند كه در اين صورت بايد بصورت منطقي هدف از اصرار بر ادامه تحصيل شما مشخص شود.

نكته چهارم. لازم است تا با مادرتان صحبت نماييد و به صورت منطقي و در يك فضاي عاطفي براي ايشان معيارهاي ارزش انسانها را بازگو نماييد.اگر مادرتان به اين باور برسدند كه ارزش حافظ قرآن تا چه اندازه است در مقايسه شما با ديگران اين احساس كوچك بودن و عقب ماندن از تحصيل را معيار قرار نمي دهند.

نكته پاياني اينكه در مسير زندگي خود رضايت خانواده را در نظر بگيريد. شما كه سعي مي كنيد به ديگران اهميت بدهيد نبايد بدون رضايت والدين و خانواده اقدام به انتخاب يك مسير كنيد، به نظر مي رسد در اولين گام و قبل از هر چيز ديگري به سراغ خانواده رفته تا بتوانيد از راهنمايي آنها هم استفاده نماييد.

غلامرضا کاویان
آبان 1393

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <br><a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .