روش ها و توصيه ‏ها در مورد حفظ

1001.jpgبراي سنين مختلف روش‏هاي مناسب و تجربه شده اي از سوي حافظین و مراکز تخصصي مربوطه ارائه شده است، که مي توان با آنها تماس گرفت و از راهنماييها و تجربيات آنها استفاده کرد.

در یک تقسیم کلی حفظ قرآن به لحاظ شیوه و روش شروع یا ترتیبی است و یا موضوعی و منتخب. و به لحاظ کمیت یا حفظ کلّ است یا نصف، یا جزء، یا سوره و یا ... . حفظ ترتیبی یعنی حفظ از ابتدای قرآن ( از سوره حمد به بعد) و تا آخر قرآن یعنی سوره ناس یا حفظ از یک محدوده مشخص؛ حفظ موضوعی یعنی حفظ آیات مربوط به یک موضوع، یا یک سوره و یا چند سوره خاص و منتخب.

اما به صورت کلي براى حفظ قرآن، لازم است به توصيه‏ها ي زير که در آغاز حفظ و در ميانه راه و در ماندگاری آيات حفظ شده، و در تقويت انگيزه و ... مؤثرند، توجه شود:
1. گرفتن تصميم جدى و باقى ماندن بر تصميم.

2. داشتن جواب‏هاى قانع كننده‏ براى سوال‏هاى ذيل: چرا حفظ مى‏كنم؟ فايده‏اش چيست؟ قرآن چيست؟ سخن كيست؟ روى من چه اثراتى ممكن است داشته باشد؟ چقدر به قرآن علاقه دارم؟ چه چيزى از قرآن براى من مهم‏تر است؟ چه كتابى از اين مهم‏تر است؟ و... .

3. قرائت صحيح و روان قرآن به طورى كه در هيچ جاى قرآن مشكل قرائت نداشته باشيد.

4. استفاده از يك قرآن خوش خط (مانند خط عثمان ‏طه).

5. انس با صوت قرآن و گوش كردن به نوار ترتيل به ويژه قاريانى كه صداى دلنشين دارند.

6. تقسيم اوقات حفظ به دو بخش(يكى براى حفظ و ديگرى براى تكرار)، زمان حفظ ثابت باشد و بهتر است در مكانى آرام و اوايل صبح بعد از نماز صبح باشد ولى تكرار را می توان هر موقع باشد، انجام داد.

7. انتخاب قسمتى از قرآن (يك صفحه، يا چند آيه)؛ اول چندين مرتبه بايد آن را خواند (از روى متن) و سپس از حفظ براى كسى قرائت كرد تا غلطهاى احتمالى را یاد آور شود.

8. خواندن آيه به آيه از حفظ.

9. انتخاب مكانى ثابت و داشتن حوصله.

10. هرگونه كه حفظ مى‏شود، به همان روش تكرار گردد.

11. در هنگام حفظ، زبان كار كند و صدا بيرون بيايد. شمرده شمرده و با تأنى خوانده شود.

12. هر روز اول محفوظات از حفظ خوانده شود؛ بعداً هفته‏اى يك بار و به مرور زمان ماهى يك بار، دوره شود و... اگر به اين نحو حفظ گردد، فراموش نمى‏شود و قرآن خودش در سختى‏ها يار و مددكار شخص خواهد بود.

13. يكي از موثرترين تكنيك‏هاي حفظ قرآن مشاركت در كلاس‏هاي حفظ و كار گروهي كردن و رقابت با ديگران زير نظر استاد راهنما و شركت در مسابقات است.

14. با مراكز تخصصي حفظ قرآن تماس بگيريد و از نرم افزار‏ها و تجربياتي كه اساتيد فن دارند استفاده كنيد.

15. در خصوص حفظ قرآن، سعي کنيد بيش از طاقت به خودتان سخت نگيريد. به آرامي و حوصله آياتي که حفظ کرديد مرور کنيد و سعي کنيد در جلسات و مسجد که مي رويد آيات حفظ شده را براي ديگران بخوانيد. حفظ سريع فراموشی را بدنبال دارد، بايد تلاش نمائيد تا محفوظات خود را تثبيت کنيد، نگهداري محفوظات مهمتر از اصل حفظ است.

16. قوي بودن حافظه و داشتن تمرکز در کنار اهميت دادن و عشق ورزيدن به حفظ قرآن کريم و داشتن همت عالي و استقامت در کار از شرايط لازم اين عمل نوراني است.

17. بايد مواظب باشيد محفوظات خود را فراموش نکنيد، زيرا در روايات مذمت شده است و سبب گرفتاري در قيامت است. 18. توجه به سلامتي جسم و تغذيه مناسب، ورزش، تفريح و استراحت به جا و به اندازه چرا که در شادابي و نشاط و ادامه کار بسيار موثر است.

26 / 8 / 1393
غلامرضا کاویان

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <br><a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .