علوم تجربى و اسلام

در این باره باید دانست؛ منابع اسلامى ـ كه شامل آیات و روایات است ـ حاوى «دانش»ها و «روش»ها است. با این تفاوت كه آنچه مربوط به معرفت‏شناسى و احكام تكلیفى شرعى مى‏شود، به‏طور حداكثر آمده است؛ زیرا معارف ملكوتى فراتر از دسترسى بشر است و اگر از طریق پیامبران و وحى القا نمى‏شد، راه آن بر روى بشر بسته بود. اما آنچه مربوط به علوم تجربى و آزمودنى مى‏شود، به‏طور اشاره و حداقل آمده است؛ زیرا مشیت و اراده خدا بر آن است كه دانش‏ها و روش‏هایى كه تجربى و حسى است و انسان با تلاش و پویایى، توانایى دست‏یابى به آنها را دارد، به وسیله خود انسان به دست آید.
البته از آنجا كه آیات، داراى مفاهیم و لایه‏هاى متعدد و فراوان است و روایات نیز بسیار گسترده است، با تفكر، جست و جو و یافتن ارتباط میان موضوعات مطرح شده در آیات و روایات، مى‏توان راهنمایى‏هاى فراوانى از جهت دانشى و روشى در خصوص علوم تجربى به دست آورد؛ در نتیجه به هر مقدار از دانش‏هاى مطرح شده در آیات و روایات، در یافته‏هاى علمى، بیشتر استفاده شود، رنگ اسلامى بودن آن بیشتر خواهد بود و پسوند اسلامى براى آن سزاوارتر است.
«مكتب» مجموعه‏اى از هست‏ها، بایدها و نبایدهاست و اگر نظام اقتصادى، سیاسى، مدیریتى، اجتماعى و تربیتى كشور بر اساس مكتب اسلام شكل گیرد و روش‏ها و تجربه‏ها، در چارچوب اجراى دستورات مكتب قرار گیرد، اضافه كردن پسوند اسلامى به علم صحیح است. به ویژه در گرایش‏ها و رشته‏هاى علوم انسانى و اجتماعى، وظیفه ما مراجعه به متن آیات، احادیث و تطبیق آنها با شرایط حاضر است. و در علوم پایه و فنى، وظیفه ما استفاده از دانش‏ها و تجربیات بشرى همراه با رعایت ارزش‏هاى دینى در جواز و عدم جواز كاربرد آنها است. در این صورت مى‏توان ادعا كرد جامعه در راستاى اهداف مكتب اسلام در حركت است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <br><a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
9 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .