قرآن در کلام علما و بزرگان

حضرت آیت‌الله‌ جوادی آملی
: اگر اهميت و فضيلت تلاوت قرآن براى ما روشن شود و بدانيم كه قرآن تكلم و سخن گفتن خداوند با ما ‏است، و با طهارت باطن و اُنس با قرآن لذت تلاوت را بچشيم، هيچ گاه حاضر نمى‌شويم بين خود و قرآن ‏فاصله بيندازيم و هرگز از فيض عظيم آن، حداقل با تلاوت پنجاه آيهٔ در شبانه‌روز، محروم نمى‌گرديم.

آیت الله بهجت (ره):

خدا مي داند حفظ قرآن ، چه قدر در استفاده از اين معدن و منبع رحمت الهي ، مدخليت دارد ... ما آن گونه که بايد و شايد از قرآن ، استفاده نمي کنيم !

علامه حسن زاده آملی:

قرآن، حروف آن اسرار، کلمات آ« جوامع کَلِم، آیات آن خزائن، سوره های آن مدائن حِکَم، مدخل آن باب رحمت بسم الله الرحمن الرحیم، وقف خاصّ مخلوق فی اَحسنِ تقویم، واقف آن رحمان، و موقوفٌ علیه آن انسان است.

آیت الله مکارم شیرازی:

نسل جوان هر گاه رابطه بيشتری با اين كتاب بزرگ آسمانی پيدا كند، در برابر هر گونه انحراف و خطا بيمه خواهد شد

مرحوم حاج اسماعیل دولابی(ره):

قرآن نامه دوست است و زبان اهل محبّت، زبان اشاره است؛ اشارت را اهل محبت درک می کنند. اگر اهل محبت شدی قرآن را خواهی فهمید.

سید جمال الدین اسد آبادی :

دستور مقدسی که به نشانه ی حقانیت دین اسلام تا روز قیامت و ضامن سعادت بشری است، قرآن است، همان قرآن مقدسی که در پرتو شعاع نورانی اش، دنیای دیروز و امروز را با آن انحطاط به این درجه از تمدن رسانید.

آیت الله امجد
قرآن نور است برای کسی که بخواهد ازآن استفاده کند ، اگر انسان با قرآن آشنا شود و قرآن را به عنوان شناسنامه
خودش و به عنوان کلام خدا بخواند نورانی می شود و قرآن او را بالا می بر د.

آيت الله فاضل لنكراني
ارتباط عمیق و کامل با قرآن تمام مشکلات دنیوی انسانها به ویژه جوانان را حل خواهد کردآشنایی کامل با مفاهیم قرآن مراتب علمی
بالایی لازم دارد که باید از کتابهای غنی و معتبر اسلامی برای شروع این کار استفاده کرد.

آيت الله نوري همداني

قرآن سرچشمه همه كمالات و سبب تعالي و ترقي افراد در جامعه است و از بركت قرآن كريم است كه انسان ها مدارج روحاني را طي مي كند.

آیت الله حاج میرزا جواد ملکی ـ
آن كه در قرآن به تدبر بنگرد، ناگزير به اندازه تدبر و تامل خويش ‍ شكوه و عظمت قرآن و آورنده قرآن و معاني و مفاهيم آن را در خواهد يافت ، و همين درك و دريافت سبب خواهد شد تا به هنگام قرائت ، ذهن و ضمير خويش را از پراكندگي دور دارد و بر تامل و تدبر خويش در فهم معاني و مقاصد قرآن بيفزايد، و از آنچه را فهم آن ها را مي بندد، بپرهيزد و هر امر و نهي و حكم و دستور و پند و موعظه اي مي بيند، همه را ويژه خود بپندارد، اينجاست كه قرائت و تدبر قرآن بر او اثر مي گذارد، و روح و جان او را بر مي انگيزد و از اين پس است كه به دنياهايي نيكو و نوراني راه مي يابد، و به مقامهايي بس والا و بالا فرا مي رسد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی
ما هميشه به قرآن نياز داريم و بايد قرآن و عترت را هميشه با هم دانست؛ زيرا قرآن بدون عترت معنايي ندارد و بدون مراجعه به اهل بيت عليهم السلام كه مفسران راستين قرآن هستند، نمي‌توان قرآن را فهمید.

علامه طباطبایی
كساني كه در قلوب‌شان مرضي وجود نداشه باشد، با شنيدن يك آيه از قرآن به خداوند ايمان مي‌آورند.

آیت الله قاضی
من هر چه دارم از قرآن و سيد الشهداء (عليه‌السلام) دارم

آیت الله میرزا ملکی تبریزی
آن كه در قرآن به تدبر بنگرد، ناگزير به اندازه تدبر و تامل خويش ‍ شكوه و عظمت قرآن و آورنده قرآن و معاني و مفاهيم آن را در خواهد يافت ، و همين درك و دريافت سبب خواهد شد تا به هنگام قرائت ، ذهن و ضمير خويش را از پراكندگي دور دارد و بر تامل و تدبر خويش در فهم معاني و مقاصد قرآن بيفزايد، و از آنچه را فهم آن ها را مي بندد، بپرهيزد و هر امر و نهي و حكم و دستور و پند و موعظه اي مي بيند، همه را ويژه خود بپندارد، اينجاست كه قرائت و تدبر قرآن بر او اثر مي گذارد، و روح و جان او را بر مي انگيزد و از اين پس است كه به دنياهايي نيكو و نوراني راه مي يابد، و به مقامهايي بس والا و بالا فرا مي رسد.

علا مه مجلسی

قرآن در قیامت به صورت مثالی ظاهر میشود؛ و آن صورت، مثالِ حقیقتِ قرآن است و آن صورت مثالی با انسان تکلم میکند؛ پس سخنگو و متکلم، صورت مثالی مجسم شدۀ قرآن در آن عالَم است. همچنانکه اگر انسان بخواهد در دنیا از قرآن استفاده کند و آن حقائق و معانی را در خود بگیرد، خداوند میتواند افرادی از روحانیون و فرشتگان را که دارای قرآن هستند بگمارد تا قرآن را به انسان تعلیم دهند.

شیخ جعفر کاشف الغطاء

شکی نیست که قرآن، در پرتو حفظ و صیانت الهی، از هر کمبودی (و دگرگونی) محفوظ مانده است، چنانکه صریح قرآن و اتفاق نظر دانشمندان در همه عصرها بر ان گواهی می‌دهد. و مخالفت گروه اندکی، قابل اعتنا نمی‌باشد.

علامه طبرسی
قرآن کریم، علاوه بر این که سندی زنده بر حقانیت رسالت پیامبر اعظم(ص) می باشد، جنبه هدایتگری و تربیتی آن نیز دارای اهمیت و قابل توجه است، این کتاب آسمانی، با روح و روان انسانها سر و کار دارد، افکار انسانها را با بهترین و عالی ترین اندیشه های الهی تغذیه می نماید و به حق می توان قرآن کریم را کتاب هدایتگر و فرهنگ آفرین به حساب آورد.

شیخ حسنعلی اصفهانی(نخودکی)

برخی از من دعای توفیق سحری و گشایش امور می خواهند، دستور می دهم که قرآن تلاوت کنند.

علامه جعفری
قرآن كتاب هدايت انسان است. كتابي است كه به بيان خود قرآن، هرگونه خشك و تري را مي توان در آن يافت.

استاد مرتضی مطهری
قرآن را با تامل و تدبیر بخوانید. آنجا که به شگفتی های قرآن میرسید،توقف کنید ،زود رد نشوید اگر به نکته ای برخورد کردید همان جا بایست و روی آن تامل کنید . دلها را به وسیله قرآن به حرکت درآورید.

شیخ مفید
قرآن تمامش کلام خداوند است که نازل نموده است و کلام بشر در آن نیست.

شهيد صدوقي
ارتباط عميق و نزديكي با قرآن داشتند وبه شاگردان خود توصیه می کردند كوچكترين فرصتي كه به دست مي‌آورید قرآن تلاوت ‌كنید.

آیت الله سید عبدالکریم کشمیری
ایشان اواخر عمر قرآن بسیار می خواند، و گاهی می فرمودند :
کاش بجای تدریس بعضی کتابها در جوانی، قرآن می خواندم.

ایت الله طالقانی

خود را شاگرد قرآن و علم قرآن می‌خواند قرآن در تمام شؤون زندگی و کار می‌دانست. تفسیر قرآن داشتند و همه را معمولا دعوت به تفکر قرآنی می‌کردند.و می فرمودند: قرآن راهنمای عمل در تمام شئون زندگی می باشد .. نه اینکه فقط در مسائل خاص مذهبی قرآن را در زندگی خود حاکم بدانیم.

--------------
منبع : http://quran.iribtv.ir/web/quran

دیدگاه ها

اموزش قران قبل از دبستان در مدت شش ماه بعد حفظ قران در مدت دو و نیم سال بعد اموزش رسمی اگر ابوعلی سیناها حافظ هاو... میخواهیم .معلم قران رضا بانزاد

Member since:
5 اسفند 1393
Last activity:
2 سال 20 هفته

ممنون بابت درج نظرتان و آرزوی توفیق روزافزونتان در گسترش فرهنگ قرآنی.
دوستان عزیز درباره حفظ قرآن می توانید به این مقاله هم مراجعه فرمایید: جایگاه حافظ قران و....

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <br><a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 9 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .