وقت خواندن دعاي عهد

از حضرت صادق (ع ) نقل شده كه هر كس چهل صباح دعاي ((عهد)) را بخواند از ياوران حضرت مهدي محسوب مي شود, (مفاتيح الجنان ). به نظر مي رسد چون دعاي عهد به منزله تعهد و بيعت و اعلام وفاداري به امام عصر (عج) است، بنابراين مناسب است که اول روز خوانده شود يعني بعد از نماز صبح: « اللهم اجدد له في صبحه يومي هذا و ما عشت من ايامي عهدا و عقدا و بيعه له في عنقي؛ بار خدايا من تجديد عهد مي کنم براي او (امام عصر -عج-) در بامداد امروزم و آنچه زيسته ام از روزهايم».
(گر چه در وقت هاي ديگر مي شود به قصد رسيدن به مقصود خواند) ولي منظور از صباح از هنگام اذان صبح تا وقت طلوع آفتاب است. گفتني است كه در مستحبات خيلي دقت لازم نيست و اگر قدري وقت آنها جا به جا شد اشكال ندارد. بلي اگر انسان بخواهد به دستوري كه داده شده عمل كند بايد دقيقا همان طور كه سفارش شده رفتار كند.
دعا اگر با اخلاص خوانده شود مؤثر است، ولي براي نتيجه مطلوب بهتر است دعاي عهد امام زمان(ع) را مطابق با دستورات و آدابي كه در مفاتيح الجنان بعد از دعاي ندبه ذكر شده انجام دهيد. عدد و ترتيب هائي که در دعاها مطرح شده خواص و آثاري دارد که براي نتيجه گيري مطلوب بايد رعايت شود نظير اين که پزشک به شما مي گويد اين دارو ها را ساعت هاي فلان و اين مقدار و اين مقدار مرتب مصرف کن پيداست که رعايت مقدار دارو و ساعت صرف دارو در بهبودي شما نقش دارد.
بنابراين بهتر است مرتب باشد ولي اگر نذر نکرده باشد که چهل روز پي در پي انجام دهد وقفه دو روز اگر از روي اختيار نباشد مضر نيست و رعايت زمان يعني بعد از نماز صبح و شروع اول روز بهتر است چون مي گويند که امروز و همه روزها عهد و عقد و بيعتي با شما مي بندم شروع روز مناسب تر است. از حضرت صادق (ع ) نقل شده كه هر كس چهل صباح دعاي ((عهد)) را بخواند از ياوران حضرت مهدي محسوب مي شود, (مفاتيح الجنان ). از جمله آداب انتظار ، خواندن دعاي عهد در بامداد هر روز است.
حضرت امام صادق مي فرمايند : هركس چهل صباح اين عهد را بخواند از ياوران قائم ما باشد و اگر پيش از ظهور آن حضرت بميرد او را از گور بيرون آورند و در خدمت آن حضرت باشد و حق تعالي به هركلمه از حسنه او را كرامت فرمايد و هزار گناه از او محو كند. دعا نوعي راز و نياز و نياز خصوصي است كه به انسان قدردعا اگر با اخلاص خوانده شود مؤثر است، ولي براي نتيجه مطلوب بهتر است دعاي عهد امام زمان(ع) را مطابق با دستورات و آدابي كه در مفاتيح الجنان بعد از دعاي ندبه ذكر شده انجام دهيد.
امروزه هم به صورت علمي ثابت شده است كه يكي از راه هاي پيدا كردن و تقويت حس اعتماد به نفس ، دعا كردن در دفع بلايا و به وجود آمدن فرصت در زندگي انسان ها نقش اساسي دارد. خواندن دعاي عهد به سفارش بزرگان و ائمه اظهار ( ع ) بوده و يكي از راه هاي خودسازي و پالايش روح ، جستجو و شناخت رمز و راز گران بهاي دين و عباد ت است و پاسخ دهي مناسب و به موقع به نيازهاي معنوي اش را اصلي ترين علت دعا كردن عنوان مي كند.
براي آشنايي با فضيلت, كيفيت و آداب دعاي عهد به مفاتيج الجنان بعد از دعاي ندبه مراجعه نماييد. دعاي شريف عهد در بردارنده اموري است که تداوم بر آن و رعايت محتوي آن سبب حفظ دين ايمان و استحکام عقيده در عصر غيبت مي شود. از جمله اموري که در دعا آمده عهد و پيمان و بيعتي است که خواننده دعا با امام عصر (عج) برقرار مي کند تجديد پيمان و تأکيد روزانه بر اين که من همواره با شمايم و هيچ گاه از شما جدا نمي شوم و بر عقيده ام استوارم اين تجديد عهد انگيزه مهمي براي حفظ عقيده در انسان ايجاد مي کند.
انتظار و آمادگي براي ظهور امام عصر(ع) براي ظهور امام عصر(ع) درخواست تسريع ظهور و تسهيل اسباب فرج از خداوند درخواست استواري قدم حتي بعد از عصر ظهور -و مطالب ديگرف امور مهمي هستند که در دعاي عهد بر آن تأکيد شده است چه ثوابي و چه اجر و اثري بيشتر از اين که انسان عقيده اش محفوظ باشد- کارهايش درست باشد و منتظر منجي و اقامه کننده عدل و داد و برطرف کننده ظلم و ظلالت.
کسي که اين خواسته ها را هر روز در دعا مطرح مي کند حتما سعي مي کنند خودش را جوري بسازد که امامش مي خواهد و بديهي است که رضايت امام عصر از انسان بالاترين اجر و پاداش است. بنابراين خواندن اين دعا که سيره سلف صالح بوده آثار و فوائد مهمي دارد و فائده مهم آن حفظ عقايد و پاکي عمل انسان است که بالاترين ثمره است.
دعا اگر با اخلاص خوانده شود هر موقع خوانده شود مؤثر است، ولي براي نتيجه مطلوب بهتر است دعاي عهد امام زمان(ع) را مطابق با دستورات و آدابي كه در مفاتيح الجنان بعد از دعاي ندبه ذكر شده انجام دهيد. عدد و ترتيب هائي که در دعاها مطرح شده خواص و آثاري دارد که براي نتيجه گيري مطلوب بايد رعايت شود نظير اين که پزشک به شما مي گويد اين دارو ها را ساعت هاي فلان و اين مقدار و اين مقدار مرتب مصرف کن پيداست که رعايت مقدار دارو و ساعت صرف دارو در بهبودي شما نقش دارد. بنابراين بهتر است مرتب باشد ولي اگر نذر نکرده باشد که چهل روز پي در پي انجام دهد وقفه دو روز اگر از روي اختيار نباشد مضر نيست و رعايت زمان يعني بعد از نماز صبح و شروع اول روز بهتر است چون مي گويند که امروز و همه روزها عهد و عقد و بيعتي با شما مي بندم شروع روز مناسب تر است.
اگر کسي چهل صباح اين دعا را بخواند و فوت کند خداوند او را از قبر بيرون مي آورد تا در خدمت آن حضرت باشد و به هر کلمه هزار حسنه عنايت مي کند و هزار گناه از او محو مي کند.

دیدگاه ها

با تشکر فراوان

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <br><a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .