ياد آوری آيات حفظ شده ی قرآن در قيامت

1015.jpgلازم است بدانيم كه حافظه دنيوى با حافظه اخروى در تباين نيست؛ يعنى، اين گونه نيست كه اين دو، دو موجود مستقل بوده باشند و به همديگر هيچ‏گونه ربطى نداشته باشند. بلكه حافظه اخروى در پوشش روح همان حافظه دنيوى خواهد بود، البته با وجوه كامل‏تر. به اين سبب هر آنچه را كه حافظه دنيوى در دنيا ضبط كرده در آخرت بازگو خواهد نمود. مرگ عامل نابود كننده وجود انسانى به شمار نمى‏آيد، بلكه با مرگ در حقيقت به قول استاد مطهرى در كتاب عدل الهى حيات سعه و گسترش پيدا مى‏كند، لذا چنان كه حافظه قبل از خواب با حافظه بعد از خواب يكسان بوده و تغييرى در آن حاصل نمى‏شود در حافظه قيامت هم مسأله به همين نحو خواهد بود.

افزون بر آن، علت اين ثبات، جز غيرمادى بودن روح و مسائل مربوط به آن چيز ديگرى نمى‏تواند باشد و از اينجا مي توانيم به پرسش بالا هم پاسخ دهيم كه وقتى دانستيم روح يك امر مجرد است و علمى هم كه در قوه حافظه جا مى‏گيرد به نوبه خود مثل روح امر غير مادى است به راحتى مى‏توانيم به اين مطلب برسيم كه هر آنچه را كه آدمى ياد مى‏گيرد محال است مرور زمان آن را از بين ببرد.

بله، مقدار انباشتگى مطالب بى‏شمار در حافظه و نوع قدرت حافظه در دسته‏بندى آنها و محدود بودن توجه به آنها از جانب حافظه و قواى ديگر، خود مى‏تواند عامل فراموشى به صورت مقطعى محسوب گردد. سپس آيات حفظ شده در قوه حافظه حتى در روز قيامت هم محفوظ خواهد ماند. آنچه كه مى‏تواند در آن روز به انسان كمك نمايد. همان ايمان داشتن به خداوند متعال و عمل صالح است. چرا كه اگر اين امر با روح و دل انسان عجين شود، در روز قيامت همين روح هم زمينه استفاده از قواى خود را از جمله قوه حافظه را به انسان خواهد داد و إلّا با فقدان ايمان حتى حفظ قرآن هم در آن روز دردى را دوا نخواهد نمود.

خلاصه، اگر انسان در كنار حفظ قرآن، واجبات الهى را انجام دهد و از محرمات اجتناب بكند مى‏تواند به سعادت اخروى هم بسيار اميدوار باشد.

غلامرضا کاویان
آذر 1393

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <br><a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
10 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .