وجوب نماز شب ؟

همانگونه كه در پرسش مطرح گرديده امام صادق(عليه السلام) فرموده اند: «لَيسَ مِنْ شِيعَتِنَا مَنْ لَمْ يصَلِّ صَلَاةَ اللَّيل ». روضة الواعظين و بصيرة المتعظين، ج 2، ص 321.؛ ( از شيعيان ما نيست كسى كه نماز شب را به جاى نياورد. » اما بايد به اين نكته توجه داشت كه شيعه در روايات به دو معنا اطلاق مى شود، به يك معنا تمامى كسانى كه ولايت اميرالمومنان و فرزندان آن حضرت تا امام دوازدهم را پذيرفته شيعه محسوب مى شوند، لكن در بسيارى از روايات شيعه بودن به عنوان مقامى خاص و بالا براى كسانى كه درتمام گفتار و رفتارشان تبعيت از امام معصوم مى كنند معرفى شده.
براساس برخى از روايات چنين مقامى را افرادى هم چون سلمان و ابوذر و ديگر خواص از نزديكان ائمه دارا بوده اند و هر كسى نمى تواند ادعاى آن را داشته باشد، در اين روايات ديگر شيعيان كه به اين مقام شيعه خالص و حقيقى نرسيده اند به عنوان محبان و مواليان اهل بيت معرفى شده اند. بنابراين روايتى كه مى فرمايد، از شيعيان ما نيست كسى كه نماز شب را ترك كند مراد شيعه حقيقى و خالص است كه به مرتبه بالاى از ايمان و تبعيت از اهل بيت رسيده است كه قطعا كسى كه داراى چنين مقامى است، نمى شود تارك نماز شب باشد و در صورتى كه ترك كند از شيعيان حقيقى آنان محسوب نمى شود.
در هر صورت مقصود اهتمام به نماز شب است واين كه شيعه كامل مورد نظر ائمه(عليهم السلام) كسى است كه به نماز شب اهميت بدهد. اميد است خدا توفيق دهد و خودمان هم همت داشته با شيم ونماز شب خوان شويم و امام صادق(عليه السلام) را از خود راضى كنيم. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 234/310024)