زبان اهل‏ بهشت

تلقين ميت به عربي گفته مي‏شود براي آن كه بعد از مرگ باطن كسي كه مسلمان باشد و برنامه قرآني داشته باشد، ظهور مي‏كند، عربي را مي‏فهمد و به زبان عربي به خوبي سخن مي‏گويد. از اين رو زبان اهل بهشت عربي است.
نبايد گفت كساني كه به عربي آشنا نيستند چگونه در بهشت سخن مي‏گويند؛ زيرا زبان بهشت تابع عقيده اهل بهشت است و اصولاً زبان و چهر و اندام به قالبي در مي‏آيد كه مناسب قلب اين شخص باشد. چطور عده‏اي به صورت انسان وعده‏اي به صورت حيوان محشور مي‏شوند و عده‏اي صورتشان سياه و گروهي سفيد است آل عمران/106 صورت و لفظ و اندام و لغت و كلمات را باطن به عهده مي‏گيرد، نه ظاهر. در قيامت عقيده به زبان مي‏آموزد كه اين چنين سخن بگو.
خطيب بهشت، حضرت داود (ع) خواهد بود؛ امير المؤمنين در نهج البلاغه فرمود حضرت داود(ع) قاري اهل بهشت است. «صاحِب المَزاميز و قارِيءُ أهل الجنة» (نهج البلاغه، خطبه160).
آنچه در مرگ و پس از آن حاكم است عقيده است و اگر كسي به عقيده قرآن و اسلام از دنيا رفت يقيناً عربي سخن مي‏گويد و يقيناً عربي را مي‏فهمد.
آية الله جوادي آملي، حكمت عبادات (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 4853/400002)