تغيير مكان ميت

رسول خدا (ص) فرمود : خداوند فرشتگاني را به نام ‹‹ ملائكه نقاله ›› خلق كرده است كه جنازه ها را به مكان هايي كه مناسب آنها باشد انتقال مي دهند .(1)
از ميثم تمار نقل شده است كه به حضرت علي (ع) عرض كرد فدايت شوم آيا اذن مي دهي جنازه برادرم را به سوي مدينه انتقال دهم ؟ حضرت فرمود : لازم نيست اگر برادر تو از صالحان باشد بدون اين كه بداني و زحمتي درباره انتقال آن متحمل شوي او را به آن مكان منتقل مي كنند (2)
از كميل بن زياد نقل شده است كه گفت : از امير المومنين شنيدم كه فرمود : هر كجا مايل باشيد اموات خود را دفن كنيد زيرا اگر آنها را مومنان و صالحان باشند ملائكه نقاله آنان را در جوار بيت الله الحرام ومدينه منوره منتقل مي كنند و اگر از فاسقان و مجرمان باشند آنها را انتقال مي كنند بسوي مكان هايي كه اهل گناه و فاسقان دفن شده اند .(3)
امام صادق (ع) مي فرمايد : خداوند متعال هفتاد هزار فرشته خلق كرده كه آنها را ملائكه نقاله مي گويند و آنان در تمام روي زمين پراكنده و جنازه هاي اموات را مي گيرند و در جايي كه مناسب آنها باشد دفن مي كنند .
حتي آن جنازه ها را از داخل تابوت و كفن بر مي دارند و ديگري را به جاي آن مي گذارند بطوري كه شما نمي توانيد ببينيد و نه درك كنيد و از قدرت پروردگار هم بعيد نيست .(4)
‹‹ حكايت ››
مولي محمد كاظم هزار جريبي نقل مي كند روزي در محضر استاد خودم مرحوم آيت الله بهبهاني بودم مردي وارد شد و كيسه اي تقديم ايشان كرد و گفت : اين كيسه پر از زيور آلات زنانه است در هر راهي كه صلاح مي دانيد مصرف كنيد .
استاد فرمود : داستان چيست ؟ قضيه را برايم نقل كن .
گفت : داستاني عجيب دارم من اهل شيروان هستم و براي تجارت به روسيه رفتم عاشق دختر از دين مسيحي بوده شده ام و باوي ازدواج كرده ام .
در خلوت و تنهايي در ديار غربت به يادسالار شهيدان امام حسين (ع) مي گريستم و يك يك مصيبت هاي سيد شهيدان را به زبان مي آوردم و گريه مي كردم .
روزي به شدت مي گريستم و اشك از ديدگانم جاري بود همسرم بسيار ناراحت بود و براي كشف حقيقت اصرار مي كرد .
هر قدر خواستم از افشاي سوز درون خودداري كنم نتوانستم و گريه ام را بخاطر امام حسين (ع) براي رهائي از ناراحتي و رنج دروني خود برايش بيان كردم .
همسرم به حقيقت حال من آگاه شد زنگ كفر از قلبش زدوده شد و اسلام اختيار كرد و هر دو نفر تصميم گرفتيم مخفيانه مال خود را جمع آوري كنيم و كربلا مشرف شويم و براي همه عمر مجاورت قبر مقدس امام را برگزيده و افتخار دفن در كنار مرقد امام حسين (ع) را به خود اختصاص دهيم . متاسفانه پس از چند روزي همسرم بيمار گرديد و از دنيا رفت.
و او را با طلا ها و زيور آلات زنانه اش به رسم مسيحيان به خاك سپرده تصميم گرفتم از تاريكي شب استفاده كنم و جنازه بانوي تازه مسلمانم را از قبر بيرون آورم و به كربلا حمل نمايم.
هنگامي كه شب فرار رسيد از خانه به سوي قبرستان رفتم و قبرهمسرم را شكافتم تا جنازه او را بيرون آورم ولي به جاي نعش همسرم جنازه مردي سبيل نتراشيده مانند مجوس در قبر او ديدم .
گفتم : عجبا ! اين چه منظره است آيا اشتباه كرده ام و قبر ديگري را شكافتم ؟
ديدم خير اين همان قبر همسرم مي باشد و با خاطر پريشان به خانه رفتم و به همين حال خوابيدم در عالم خواب گوينده اي گفت : خوشحال باش كه ملائكه نقاله جنازه عيالت را به كربلا بردند و زحمت حمل و نقل را از تو برداشتند زن تازه مسلمانت اينك در صحن شريف امام حسين (ع) دفن است و جنازه اي كه در قبر ديدن از فلان راهزن بود كه به جاي او دفن شده ولي ملائكه نگذاشتند كه او در آنجا بماند .
بعد از آن به كربلا آمدم و از خدام حرم جريان را پرسيدم جواب مثبت دادند و قبر را شكافتند ديدم درست است زيور آلات طلا را برداشتم و حضورتان آوردم تا به مصرفي كه صلاح مي دانيد برسانيد .(1)
معرفي منبع :
1- پرسش ها و پاسخ ها ( معاد) سيد جواد رضوي .
2- انسان از مرگ تا بررخ ، صالحي حاجي آبادي .
3- برزخ ،شهيد دستغيب .
4- حيات پس از مرگ ،شيخ عباس قمي .
5- پرسش ها پاسخها ،آيت الله جعفر سبحاني .
6- پرسش ها پاسخها ،آيت الله مكارم شيرازي .
7- معاد ( ابعاد تربيتي آن ) ،محمد علي راجي.
1) الوقايع ، ج 3 ،ص 321 محمد باقر ملبوبي .
به نقل از اداره پاسخگويي آستان قدس رضوي (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 506/400008)