آداب قبرستان وزيارت قبور

1-مستحب است در نزد قبر میت خواندن سوره حمد و ناس و فلق و توحید و آیه الکرسی هر کدام سه مرتبه و سوره قدر هفت مرتبه
2-از رسول خدا –ص- چنین نقل شده است : هر که بر قبرستان عبور کند و 11 مرتبه سوره توحید را بخواند و ثوابش را به اموات آن قبرستان هدیه کند به تعداد آن مردگان اجر و پاداش می یابد .
3-در روایات معتبر آمده است که اگر کسی به نزد قبر برادر مومن خود برود و رو به قبله دستش را بر روی قبر بگذارد و 11 مرتبه سوره قدر را بخواند از ترس بزرگ روز قیامت در امان خواهد بود . و در روایت دیگر دیگر آمده که خداوند او و صاحب قبر هر دو را بیامرزد .
4-در روایت آمده که حضرت باقر –ع- نزد قبر یکی از شیعیان ایستادند و این دعا را خواندند : اللهم ارحم غربته و صل وحدته و آنس وحشته و آمن روعته و اسکن الیه من رحمتک ما یستغنی بها عن رحمه من سواک و الحقه بمن کان یتولاه

5- طبق رواياتي كه از حضرات معصومين (ع ) وارد شده است زيارت اهل قبور موئمنين در روزهاي دوشنبه و پنج شنبه و جمعه مستحب مؤكد است و سنت پيامبر و سيره اهل بيت (ع ) نيز چنين بوده است و فعل معصوم نيز براي ما حجت است و در روايتي از رسول خدا(ص ) آمده است كه حضرت فرمود: ((هديه بفرستيد براي مردگان خود)) پس سوال شد چيست هديه مرده ها؟ فرمود: صدقه و دعا. و فرمود ارواح مؤمنين هر جمعه به آسمان دنيا مقابل خانه ها و منزل هاي خود فرياد مي كنند هر يك از ايشان به آواز حزين با گريه اي اهل من و اولاد من اي پدر من و مادر من و خويشان من مهرباني كنيد بر ما...)). براي آگاهي بيشتر ر.ك : 1- مفاتيح الجنان , مرحوم حاج شيخ عباس قمي، قسمت قبور زيارت مؤمنين , ص 1014 2- اصول كافي , ج 3, باب 13 از ابواب المزار 3- كامل الزيارات , ابن قولويه , ص 320 4- وسائل الشيعه , ج 3, باب 55, ص 223, انتشارات آل البيت (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 44/100104759)