ثواب ختم سوره توحيد

در روايات آمده كه سوره توحيد به منزله ثلث قرآن است،هركس سه بار بخواند مانند آن است كه همه قرآن را خوانده است.بحارالانوار،ج92ص344
تمام سوره‏هاى قرآن كلام خداوند و اعجاز الهى است و همگى نور و هدايت است. ولى در عين حال مضمون همه آنها يكسان نمى‏باشد. بعضى بيشتر به بيان قصه‏هاى پيامبران(ع) به هدف درس‏آموزى از چگونگى رفتار آن‏ها در زمينه‏هاى مختلف پرداخته و بعضى بيشتر احكام را بيان كرده و پاره‏اى در مورد امورى اخلاقى و پند و موعظه و معارف و اصول اعتقادى مى‏باشد و در عين حال كه همه آن‏ها روحبخش و دل‏نواز است.
در بعضى روايات براى هر سوره آثار خاص خواندن آن بيان شده [مى توانيد به تفسير نمونه مراجعه نماييد] و در روايات به بعضى سوره‏ها مثل يس كه قلب قرآن ناميده شده و يا سوره حمد كه فاتحة‏الكتاب ناميده شده و آثار عجيبى در روايات براى آن ذكر كرده‏اند و يا سوره توحيد (قل هو الله احد) كه آن را معادل دو ثلث (دو سوم) قرآن را دانسته‏اند، عنايت ويژه‏اى شده است كه اين به دليل محتوا و مضامين خاص و عميق اين سوره هاست، پس بايد متناسب با حال خواننده و محتواى سوره‏ها، سوره‏ى مناسب براى خواندن انتخاب كرد. هر چند همگى سراسر نور و معنويت مى‏باشند.
در اين زمينه ر.ك :
. اسرار قرآن، نوشته غزالى، (ترجمه: خديو جم) 2. جاذبه قرآن، نوشته على كريمى جهرمى‏ 3. خواص الايات، نوشته محمدتقى نجفى‏ 4. نمونه‏هايى از تأثير و نفوذ قرآن، نوشته على كريمى جهرمى. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 3/100108785)