نهرها و نعمت هاي بهشتي

نهرهای بهشتی از زیردرخت های باغ های بهشتی می گذرند و این تعبیر در زبان فارسی نیز متداول است که می گویند : آب پای درخت جاری است . بنا بر این معنای این آیات این نیست که درختان روی آب شناورند و یا روی آب رشد کرده اند . اگر در زبان عربی بخواهیم از رویش درختان بر روی آب تعبیری بیاوریم ، تعبیری مانند ینبت علی الانهار الاشجارو الجنات به کار می رود . تعبیری که در بیشتر آیات قرآن در این مورد آمده است جنات تجری من تحتها الانهار است و تنها درآیه 9 سوره یونس تعبیری با مختصر تفاوت بیان شده است که به توضیحی در باره آن اشاره می شود :
إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ يَهْدِيهِمْ رَبُّهُمْ بِإِيمانِهِمْ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهِمُ الْأَنْهارُ فِي جَنَّاتِ النَّعِيمِ
كسانى كه ايمان آوردند و عمل صالح انجام دادند خداوند آنها را در پرتو ايمانشان هدايت مى‏كند از زير (قصرهاى) آنها نهرها، در باغهاى بهشت، جريان دارد .
در آيات فوق تَجْرِي مِنْ تَحْتِهِمُ الْأَنْهارُ آمده است، در حالى كه در آيات ديگر قرآن تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ ديده مى‏شود، و به تعبير ديگر در موارد ديگر مى‏خوانيم كه از زير درختان بهشت نهرها جريان دارد، اما در آيه فوق مى‏خوانيم از زير پاى بهشتيان نهرها جارى است.
اين تعبير ممكن است اشاره به اين باشد كه حتى قصرهاى بهشتيان بر روى نهرها بنا شده، كه لطف و زيبايى فوق العاده‏اى به آنها مى‏بخشد.
و يا اشاره به اينكه نهرهاى بهشتى به فرمان آنها هستند و در قبضه قدرتشان مى‏باشد، چنان كه در سرگذشت فرعون مى‏خوانيم كه مى‏گفت أَ لَيْسَ لِي مُلْكُ مِصْرَ وَ هذِهِ الْأَنْهارُ تَجْرِي مِنْ تَحْتِي: آيا حكومت مصر در اختيار من نيست و اين نهرها به فرمان من جريان ندارند .
اين احتمال نيز داده شده است كه كلمه تحت به معنى بين ايدى باشد يعنى در مقابل آنها نهرهاى آب جريان دارد. ( تفسير نمونه، ج‏8، ص: 232 )
اما روایتی در این مورد :
إِذَا صَارَ أَهْلُ الْجَنَّةِ فِي الْجَنَّةِ وَ دَخَلَ وَلِيُّ اللَّهِ إِلَى جِنَانِهِ وَ مَسَاكِنِهِ وَ اتَّكَأَ كُلُّ مُؤْمِنٍ مِنْهُمْ عَلَى أَرِيكَتِهِ حَفَّتْهُ خُدَّامُهُ وَ تَهَدَّلَتْ عَلَيْهِ الثِّمَارُ وَ تَفَجَّرَتْ حَوْلَهُ الْعُيُونُ وَ جَرَتْ مِنْ تَحْتِهِ الْأَنْهَارُ ......؛
عن حضرت سجاد –ع- چنین نقل شده است : وقتی که بهشتیان وارد بهشت می شوند و ولی خدا نیز داخل باغ ها و خانه های بهشتی خود می شود و هر مومنی بر تخت خود تکیه می دهد خادمینش دور او را می گیرند و میوه های درختان بر او فرود می آیند و چشمه ها اطراف او می جوشد و نهرها از زیر او جاری می گردد ..... ( بحارالأنوار ج8 ص140 باب 23 ) (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 1/100112892)