كتاب‏هاي تفسيري

در پاسخ به چند نکته توجه کنید :
الف- پاسخ اجمالی و کوتاه به پرسش شما چنین است :
1- برای استفاده بهتراز کتب تفسیر قرآن بهتر است از تفسیر های روانتر و ساده تر شروع کنید و به تدریج به تفاسیر سنگینتر و عمیقتر برسید .
2- برای شروع مطالعه ، تفسیر نور تالیف آقای قرائتی مناسب است و پس از آن تفسیر نمونه و بعد از آن تفسیر دقیقتر و تخصصی تر مانند تفسیر المیزان و یا تفسیر آیه الله جوادی .
3- تفسیر سوره های مختلفی از قران که از شهید مطهری به یادگار مانده نیز برای این منظور مناسب و قابل استفاده فراوان است .
4- البته آشنایی با مقدمات قرآن و علومی مانند ادبیات عرب در فهم بهتر کتب تفسیری و استفاده بهینه از آنها مفید و موثر است .
ب‌- برای دریافت پاسخ تفصیلی و اگاهی بیشتر در این مورد به توضیح ذیل توجه کنید :
براى آشنايى با قرآن، در آغاز يك دوره ترجمه ساده و روان آيات را همراه با خود آيات قرآن بخوانيد. در اين زمينه از ترجمه آقاى آيتى، يا فولادوند و يا ديگر ترجمه‏هايى كه در دسترس است استفاده كنيد. پس از اين مرحله، مى‏توانيد به تفاسير ساده فارسى؛ مانند تفسير نمونه، راهنما، كاشف و احسن الحديث، مراجعه كنيد. اگر در سطح خوبي از معلومات هستيد وبه مسائل فلسفي و...آگاه هستيد تفسير الميزان را تهيه كنيد.ولي به نظر من تفسير نمونه براي شما خوب است زيرا اين تفسير با مطالعه تفسير هاي گوناگون نوشته شده است. مفسران، از نظر روش و اسلوب بحث در استنباط معانى آيات قرآن و شكل ارايه آن، اختلافات بسيارى دارند، حتى مشاهده مى‏شود در يك تفسير روش‏هاى متعددى براى ارايه معناى آيه به كار رفته است. از اين‏رو اگر چه تقسيم‏بندى دقيق تفاسير بر حسب روش كار سختى است. اما با توجه به اهدافى كه مفسران از ارايه تفسير خود داشته‏اند مى‏توان گفت بهترين تفاسير شيعى عبارتند از:
1ـ بهترين و جامع‏ترين تفسير از نظر علمى، فلسفى، كلامى و قران به قرآن «تفسير الميزان» اثر علامه سيد محمد حسين طباطبايى است. پس از آن تفسير «تسنيم» تأليف آيت‏الله جوادى آملى قرار دارد كه همان شيوه را به پيش گرفته و مشرب عرفانى از ويژگى‏هاى آن است.
2ـ بهترين تفسير فارسى، اجتماعى و عصرى «تفسير نمونه»، اثر آية‏الله مكارم شيرازى و جمعى از محققان است. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 5/100127188)