ريخته‏گري درقرآن

در پاسخ به مطالب ذیل توجه کنید :
1- آیه مورد پرسش آیه 12 سوره سبا می باشد که به توضیح و تفسیر آن توجه کنید :
وَ لِسُلَيْمانَ الرِّيحَ غُدُوُّها شَهْرٌ وَ رَواحُها شَهْرٌ وَ أَسَلْنا لَهُ عَيْنَ الْقِطْرِ وَ مِنَ الْجِنِّ مَنْ يَعْمَلُ بَيْنَ يَدَيْهِ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَ مَنْ يَزِغْ مِنْهُمْ عَنْ أَمْرِنا نُذِقْهُ مِنْ عَذابِ السَّعِيرِ (12
خداوند در این آیه به دومين موهبت الهى نسبت به سليمان اشاره كرده مى‏گويد: و براى او چشمه مس (مذاب) را روان ساختيم! (وَ أَسَلْنا لَهُ عَيْنَ الْقِطْرِ).
اسلنا از ماده سيلان به معنى جارى ساختن است، و قطر به معنى مس مى‏باشد و منظور اين است كه ما اين فلز را براى او ذوب كرديم و همچون چشمه آب روان گرديد! بعضى قطر را به معنى انواع مختلف فلزات يا به معنى روى دانسته‏اند و به اين ترتيب براى پدر آهن نرم شد و براى پسر فلزات ذوب گرديد (ولى معروف همان معنى اول است).
چگونه چشمه‏اى از مس مذاب يا فلزات ديگر در اختيار سليمان قرار گرفت؟ آيا خداوند طريقه ذوب كردن اين فلزات را در مقياس بسيار وسيع و گسترده از طريق اعجاز و الهام به اين پيامبر آموخت؟
و يا چشمه‏اى از اين فلز مايع شبيه همان چشمه‏هايى كه به هنگام فعاليت كوه‏هاى آتشفشانى از دامنه آنها سرازير مى‏شود به صورت اعجاز آميز در اختيار او قرار گرفت؟ و يا به نحوى ديگر؟ دقيقا بر ما روشن نيست، همين اندازه مى‏دانيم اين نيز از الطاف الهى در باره اين پيامبر بزرگ بود.
تفسير نمونه، ج‏18، ص: 37
2- در مورد مشکل تفسیر موضوعی به دو نکته توجه کنید :
الف- در تفسیر موضوعی باید هر چند اجمالا بر آیات قرآنی تسلط داشت و با آنها آشنا و مانوس بود و بدانیم که آیه متناسب با موضوعی خاص و مرتبط با آن در کدام سوره قرار دارد بر خلاف تفسیر ترتیبی که در آن چنین احاطه و اشرافی هر چند مطلوب است اما ضروررتی ندارد .
ب- در تفسیر موضوعی باید تمام آیات قران مورد بررسی قرار گیرد و همه آیات متناسب با موضوع را پیدا کرد و در باره آنها مطالعه نمود . بنا بر این در تفسیر موضوعی موضوع بررسی و مرور همه آیات قران از ابتدا تا انتها و یافتن آیه مرتبط با موضوع ضرورت دارد بر خلاف تفسیر ترتیبی که معمولا به برسی همان آیه مشخص اکتفا می شود .
. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 1/100132658)