بهترين ماه اجابت دعا

اصطلاح «ماه حرام» بر چهار ماهى اطلاق مى‏شود كه از ديرباز احترام و اهميّت زيادى داشته كه عبارتند از ماه‏هاى ذى‏قعده، ذى‏حجه، محرم و رجب.بدون شك در ميان اين چهار ماه ، ماه رجب براي استجابت دعا از اهميت بيشتري برخوردار است . توجه شما را به توضيحي در اين زمينه جلب مي نمايم :

پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله)مى فرمايد: رجب، «شهرالله الأصمّ» است; و بدان سبب آن را «اصمّ» ناميدند كه هيچ ماهى به پايه عظمت آن نمى رسد; مردم زمان جاهليت به رجب حرمت مى نهادند و آنگاه كه اسلام درخشيدن گرفت، بر حرمت آن افزود.

منسوبین ماه رجب، شعبان و رمضان

Rajab-Shaban-Ramazan.jpgبراساس روايات «ماه رجب»، ماه تقويت ارتباط با خداوند است و در «ماه شعبان» صلوات بر محمد و آل محمد و التزام به سنت پيامبر (ص) بسيار سفارش شده است. در «ماه رمضان»، قابليت ضيافت الهى و بخشش امت در هر شبانه روز مطرح است كه نقطه اوج آن، شب قدر و شب عيد فطر است.
پيامبر خدا (ص) فرمود: «رجب ماه خدا، شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است»[1].

عيد نوروز در روايات

همانگونه که در سؤال اشاره شده است روايات مربوط به نوروز مختلف است و اجمالا در آن تعارض و اختلاف مشاهده مي شود. روايت معلي بن خنيس از امام صادق(ع) دلالت بر عظمت و شرافت اين روز و انجام برخي اعمال مانند غسل، روزه و پوشيدن لباس نو دارد، از سوي ديگر، روايت امام کاظم(ع) دلالت بر عيد نبودن آن دارد و اين که نوروز از سنت هاي فارس بوده که مورد قبول اسلام نمي باشد. جمع بين اين دو روايت مشکل است به همين جهت آراء فقها و صاحب نظران در اين زمينه متفاوت است. برخي روايت امام کاظم(ع) را تقيه دانسته اند و روايت معلي که دلالت بر شرافت نوروز دارد را پذيرفته اند.

شهادت در راه خدا

شهيد از ماده شهادت به معنای حاضر بودن و گواهی دادن و کشته شدن در راه خدا است و شهيد در اصطلاح فقه به کسي گفته مي شود که در خط مقدم جبهه به شهادت برسد که غسل و کفن بر او واجب نيست و در فرهنگ اسلامی از شهادت با تعبير قتل فی سبيل الله ياد شده است: ولاتقولوا لمن يقتل فی سبيل الله اموات بل احياء و لکن لاتشعرون ( بقره 154).
اما در روايات موراد ديگري را هم شهيد ناميده اند که به معني آن است که اجر شهيد دارد. طبق آيات قرآن كريم و روايات اگر كسى از خانه خود به قصد هجرت به سوى خدا و حفظ دين بيرون آيد و از دنيا برود شهيد است.

دعا و اعمال ماه رجب

در مورد حركت دادن انگشت سبابه دست راست در موقع خواندن دعاي رجب، بايد گفت كه يك سري اعمال و رفتاري پيامبر(ص) و امامان(ع) صادر شده است كه شايد فلسفه‌ي آن براي ما روشن نباشد، اما چون پيامبر و امامان معصوم هستند و جانشين خدا در زمين و علم و دانش آنها از جانب خداوند است، هرگونه كاري و گفتاري و اعمالي انجام دهند، براي ما پيروانشان سنت و حجت شناخته شده و اين كار خود دليل بر آن است كه كار خوبي است، چون آنها انجام داده‌اند و هيچگونه مشكلي نخواهد داشت.

براي ارسال سوال از فرم زير استفاده كنيد. لطفا فرم را به صورت كامل تكميل نماييد.
متن سوال: نام: همراه: ايميل: