وظایف منتظران نوجوان ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۲۰ بازدید

۱۵ساله هستم . خیلی دوست دارم امام زمان رو خوشحال کنم. چطور میتونم کمک کنم و امام زمانم رو خوشحال کنم و برای ظهورشون مفید باشم؟

برای حفظ و تقویت این روحیه والا و گرانقدرتان مباحث ضرورت مهدویت ، معرفت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ، فلسفه و تعریف غیبت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ، انتظار فرج ، وظایف منتظران ، شرایط و زمینه های ظهور و در آخر شناخت فرقه های انحرافی و عوامل ضدیت و دشمنی غربیها با امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف مطالعات خود را داشته و بطور مرتب و برای عمل آنها را گسترده تر فرمایید . مطلب زیر نیز تقدیم میگردد :
منتظر و چشم به راه ظهور و قیام جهانى نجات دهنده بزرگ و موعود امت ها ، بایسته است از نظر علمی و عملى، فکرى و اعتقادى نیز انتظار و آمادگى خود را نشان دهد. تنها با لقلقه زبان و ادعاى چشم به راه بودن، نمى توان خود را منتظر واقعى دانست!! البته مرحله نخست «انتظار سازنده»، باور به وجود منجى و اعتقاد به ظهور او و برپاداشت انقلاب جهانى به دست او است. سپس نوبت به اصلاح و همسوسازى رفتارها، گفتارها و پندارها با این اعتقاد و باور است. وقتى انسان حقیقتاً منتظر کسى باشد، تمام رفتارها و سکناتش نشان از منتظر بودن او دارد. به عنوان مثال اگر منتظر میهمان باشد، حتماً خانه را تمیز و مرتب مى کند، وسایل پذیرایى را آماده مى کند و با لباس مرتّب و چهره اى شاداب، در انتظار مى ماند. چنین کسى مى تواند ادعا کند که منتظر میهمان است. اما کسى که نه خانه را مرتّب کرده و نه وسایل پذیرایى را آماده نموده است و نه لباس مرتّب و تمیزى پوشیده و نه اصلاً به فکر میهمان بوده است ؛ اگر ادعا کند که در انتظار میهمان است. همه او را ریشخند کرده، بر گزافه گویى او خواهند خندید!!
لاف عشق و گله از یار زهى لاف دروغ
یک. وظایف فردى و اخلاقى

1-1. سنخیت با امام

1-2. پرهیزکارى و تزکیه نفس

1-3. یاد یار
1-3-1. برپاخاستن به هنگام شنیدن نام ایشان ؛ نقل شده است: «روزى در مجلس حضرت صادق«ع»، نام مبارک حضرت مهدى(عج) برده شد ؛ امام ششم به منظور تعظیم و احترام نام آن حضرت از جاى خود برخاست و قیام فرمود» نجم الثاقب، ص 523.. «امام رضا«ع» نیز با شنیدن نام آن حضرت برخاست و دست خود را به نشانه تواضع بر سر گذاشت» بحارالانوار، ج 49، ص 137..
1-3-2. نکوداشت روزهاى منسوب به آن حضرت ؛ مانند نیمه شعبان و اعیاد چهارگانه اسلامى: فطر، قربان، غدیر و جمعه.
1-3-3. آغاز کردن هر روز با سلام به پیشگاه امام«ع» ؛ منتظران امام مهدى(عج) در آغاز هر روز و در تعقیب نماز صبح، سلام به مولاى خود را فراموش نمى کنند و متناسب با فرصت وقت، یکى از زیارت ها و دعاها را مى خوانند و... ر.ک: نشریه موعود، مقاله شیعه، انتظار و وظایف منتظران، مهر و آبان 80..
1-4. اظهار محبّت و مودّت
1-5. حزن و اندوه و ندبه
1-6. اظهار اشتیاق و چشم به راه بودن
1-7. صبر و بردبارى
در روایات زیادى توصیه به صبر و بردبارى در این دوران شده و براى منتظران صابر، پاداش ها و ثواب هاى چندى بیان گشته است.
امام صادق علیه السلام مى فرماید: «من دین الائمة الورع و العفّة و الصلاح و انتظارُ الفرج بالصّبر»؛ منتخب الاثر، ص 498.؛ «از آیین امامان است: تقوا، عفّت، صالح بودن و انتظار فرج با صبر و شکیبایى».
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرموده است: «خوشا به حال شکیبایان در غیبت و محبّت او، که آنان را خداى تبارک و تعالى، در کتابش چنین توصیف فرموده است:
«هُدىً لِلْمُتَّقِینَ الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ»
؛ یوم الخلاص، ج 1، ص 356، ح 361..
در روایات دیگر نیز «متقین» به شیعیان و «غیب» به حجّت غایب تفسیر شده است الزام الناصب، ص 137..
همچنین روایت شده است: «کسى که منتظر امر ما باشد (ظهور مهدى) و بر آنچه در این راه از آزار و ترس و وحشت مى بیند، صبر کند، فردا (روز رستاخیز)، در جرگه ما خواهد بود» بحارالانوار، ج 52، ص 256..
دو. وظایف دینى و اعتقادى
2-1. ثبات قدم در دین دارى

2-2. دعا
عامل مؤثر در ظهور آن حضرت، دعاى مردم براى فرج آن حضرت است. در کتاب مکیال المکارم، براى دعا در فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف صد فایده مهم نقل شده است ؛
از جمله:
1. دعا براى فرج، موجب فرج خواهد بود.
2. موجب زیاد شدن نعمت پروردگار مى شود.
3. سبب ناراحتى و اضطراب شدید شیطان مى گردد.
4. باعث کامل شدن ایمان است.
5. با ارزش ترین اعمال و اجر رسالت پیامبر است.
6. موجب دعا کردن متقابل امام زمان(عج) براى دعا کننده است.
7. موجب نجات از فتنه هاى آخرالزمان و سالم ماندن از هلاکت روحى است و... ر.ک: مکیال المکارم، ج 1، ص 626 - 649..
میتوانید کتاب 3 جلدی درسنامه مکیال المکارم را تهیه و مطالعه بفرمایید .
2-3. شناخت و معرفت امام
2-4. ارتباط و پیوند با ولایت
2-5. توسّل و زیارت آن حضرت
2-6. صدقه و زیارت از طرف امام«ع»
2-7. تسلیم بودن و عدم تعیین وقت
روزى مهزم به امام صادق علیه السلام ، عرض کرد: فدایت شوم! خبر ده مرا از این امرى که منتظرش هستیم کى خواهد بود؟ امام فرمود: «اى مهزَم! تعیین کنندگان وقت دروغ مى گویند و عجله کنندگان هلاک مى گردند و تسلیم شدگان نجات اند» کافى، ج 1، ص 368..
همچنین در تفسیر آیه «أَتى أَمْرُ اللَّهِ فَلا تَسْتَعْجِلُوهُ»؛ نحل (16)، آیه 1.، فرمود: «این امر ما است، خداى عزّوجل امر فرموده که در آن عجله نشود تا اینکه سه لشکر آن را تأیید کنند: فرشتگان، مؤمنان و رعب ؛ خروج قائم، همانند خروج رسول خدا«ص» خواهد بود...» الغیبة النعمانى، ص 104..

نظرات

میهمان
تشکر
پرسمان
سلام علیکم، در پناه دعاهای امام عصر ارواحنافداه موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.